گیج برو نرو یا بخور نخور چیست ؟

گیج برو نرو  چیست ؟

گیج برو نرو (یا به طور خلاصه برو / نرو)  ویا با نام گیج بخور نخور به ابزارهای کنترلی اشاره می کند که برای کنترل قطعات کار در محدوده تلرانس ( خطا ) خود مورد استفاده قرار می گیرد. نام آن از دو کاربردی که برای آن استفاده می شود گرفته شده است. برو (بخور): به قطعه کار اجازه می دهد که عبور کند. نرو( نخور ): اجازه عبور قطعه کار را نمی دهد.

گیج برو نرو ( بخور نخور)  یک سیستم یکپارچه برای پروسه کیفیت می باشد که در صنایع تولیدی مورد استفاده قرار می گیرد تا قابلیت صحت کنترل یک قطعه را در پروسه های مختلف و حتی تولید کننده های مختلف را نشان دهد. بر خلاف اندازه گیری های سنتی یک اندازه یا سایز را نشان نمی دهد، بلکه وضعیت قطعه را نشان می دهد که یا مورد تایید است (قطعه در محدوده تلرانس مورد نظر می باشد) یا غیر قابل قبول است (که قطعه باید مردود شود).

انواع گیج های برو نرو به شرح زیر می باشند:

  • گیج دهانه اژدری

گیج های دهانه اژدر هنگامی مورد استفاده قرار می گیرد که تعداد بسیار زیادی از قطعه باید مورد بازرسی قرار گیرد. این گیج ها معمولا ۴ فک دارد. اولین آنها (یا اولین جفت) به اندازه تلرانس بالای قطعه تنظیم می شود و فک دوم (یا جفت دومی) به اندازه تلرانس پایین قطعه تنظیم می شود. یک قطعه ای که در محدوده تلرانسی باشد، از مجموعه اولیه فک ها می گذرد و از مجموعه دوم نمی تواند عبور کند. در این روش یک قطعه، با یک حرکت کنترل آن تمام می شود، برخلاف گیج برو نرو توپی که در صورت تایید سمت اول، باید سمت دوم آن هم تست شود تا قطعه تایید شود. اولین گیج برو نرو رزوه دهانه اژدر برای کنترل رزوه های رولی در سال ۱۹۴۳ و در خلال جنگ جهانی دوم اختراع شد.

گیج دهانه اژدر

  • گیج رینگی

گیج رینگی نیز مانند گیج دهانه اژدری برای اندازه گیری فیچرهای خارجی مانند شفت مورد استفاده قرار می گیرد، با این تفاوت که مانند گیج توپی باید در دو مرحله قطعه را در آن تست کرد و از لحاظ سرعت اندازه گیری از گیج دهانه اژدری پایین تر است.

سختی سنجی

  • گیج توپی

گیج های توپی که به آنها Plug Gauge می گویند که Plug به معنی دو شاخه می باشد. این گیج ها معمولا از اسمبل قطعات استاندارد ساخته می شوند، که در آن قسمت توپی قابلیت تعویض یا سایر اندازه ها را دارد.

گیج توپی برو نرو

  • پین گیج

شکل پایین ست کاملی از پین گیج ها را نشان می دهد که برای اندازه گیری قطر سوراخ با دقت چند دهم یا چند صدم میلیمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

پین گیج

  • گیج های مرکب

گیجهای مرکب رای اندازه گیری و تست صحت و سلامت چندین اندازه با هم کاربرد دارند در زیر تصویر یک نمونه گیج مرکب را مشاهده می کنید

مولتی گیج و کنترل اندازه

برای سفارش طراحی انواع گیج های برو نرو  کلیک کنید

برای خرید انواع گیجهای آماده کلیک کنید 

برای فروش و  آگهی کردن گیج های خود کلیک کنید

0/5 (0 دیدگاه)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *